4 tipy, jak správně začít svůj den

Jak CBD přispívá ke zdravému spánku a co vůbec je zdravý spánek už jsme probírali. I když se kvalitně vyspíte, jistotu, že váš den bude správně nastartovaný, vám to bohužel nedá. 

Známe to všichni. Budík číslo 1 - odložit - otočit se - usnout na 5 minut - budík číslo 2 - otevřít oči - zůstat v posteli. Mrkneme na appku, co nám kontroluje jak jsme fit, zjistíme, že jsme spali lépe než 90% uživatelů, poplácáme se po zádech a...scrollujeme dál. 

Zpráva, meme, email, video s papouškem Kakapo, jak se snaží obšťastnit fotografa. První hodina po probuzení strávená s ohnutými zády a obličejem ozářeným modrým světlem. Poznáváte se v tom? Pokud ne, výborně. Pokud ano, třeba vám následující tipy pomůžou s tím, jak správně začít svůj den.

image2

1. Vstaňte na první budík 

Odkládání je zlozvyk. Pokud s někým sdílíte pokoj, je to skoro hřích. Každý student, co někdy chtěl ráno zabít svého spolubydlícího v 5 minutových intervalech, mi dá zapravdu.
Chce trochu sebezapření a pevnou vůli. A ta vteřinu po probuzení většině lidí chybí. Proto ji mějte už večer - odložte mobil s budíkem někam, kam nedosáhnete bez toho, abyste museli vstát. Bude vás to štvát, fakt hrozně! Ale pokud to vydržíte, vytvoříte si návyk. A tělo si rádo zvyká na jakoukoliv rutinu.

2. První hodinu bez mobilu

Když se po ránu startujeme dávkou dopaminu z nových lajků na instagramu, postupně může přijít rezistence, nezájem k méně zábavným aktivitám vedoucí k nesoustředění . Málokdo si také umí říct “jenom 5 minut” a pak mobil odložit, obzvlášť pokud zrovna nespěchá rovnou do práce. Pokud je to pro vás příliš náročný krok, zkoušejte to pomalu. Zkuste se podívat na mobil alespoň až při snídani, ne jako první věc po probuzení. Nebo si vypínejte notifikace ze sociálních sítí a pro svůj klid zkontrolujte po probuzení jen zprávy a volání. Úplně ideální je mít ranní rutinu, kdy ten mobil prostě a jednoduše nestíháte.

 

image1

3. Rutina

Tento bod zní pro některé lidi jako zlý sen. Jenže tenhle článek se netýká tolik těch, co se probudí plní energie, silní a odhodlaní změnit svět k lepšímu. Spousta z nás, včetně mě, se každé ráno snaží najít smysl života a spekuluje nad tím, jestli se raději neměl narodit v těle lenochoda. V tomto pomáhá rutina. 

Vstát na první budík, který je nastavený každý den ve stejnou dobu. Odložit mobil, jít rovnou do koupelny a následuje snídaně. Jednoduché, že jo? Tak zkuste přidávat. Existuje spousta tipů, jak se lépe probudit a nakopnout do nového dne. Můžete tak zkusit přidávat do rutiny ranní výběh se psem do kopce. Studenou sprchu. Udělat 3 dřepy a 2 kliky. A po týdnu 5 dřepů a 3 kliky! Pustit si oblíbenou písničku a zatančit si. Udělat si chviličku a protáhnout ztuhlá záda. Meditovat.

Základ je stejný: nemějte na sebe velké nároky, dělejte malinké krůčky, zkoušejte to, co vám dělá dobře. Zkoušejte to ale pravidelně. Cviky na záda hned po čištění zubů, oblíbený song při chystání snídaně. 

Nemějte si za zlé, když ráno odložíte po třetí budík a sjedete Instagram ještě v posteli, každý den není posvícení. Zkuste si ale uvědomit, proč to zrovna dneska úplně nevyšlo. 

 

image4

4. Snídaně jako základ dne

Otravná věta, která nás všechny provází od dětství. Mám za to, že dospělý člověk sám pozná, co mu dělá dobře a možná ne každému snídaně zlepší start do dne.

Problém ale může být tehdy, pokud jsme si jednoduše zvykli šidit se a vyběhnout do práce po rychlé kávě. Tělo si totiž zvykne na vše a možná vás ani nenapadne, že se snídaní v žaludku by vám bylo lépe. Nemusíte si nutně chystat švédské stoly a vstávat kvůli tomu o hodinu dříve. Výživové poradenství by bylo na další samostatný článek. Nebo spíš knihu, která by se každým novým poznatkem stejně každou chvíli musela aktualizovat.

Co ale můžete udělat je experimentovat sám se sebou a postupovat stejnými malými krůčky, stejně jako jsem zmiňovala do teď. Nenutit se, zkoušet, ale taky u toho chvíli rutinně vydržet a pozorovat, co je zrovna pro vás to pravé.

 

image3