Jak léčit zánět dásní

dasne

Zánět dásní (Gingivitida) je zánětlivé onemocnění, které postihuje ústa. Onemocnění se projevuje v jakémkoli věku. Jejími hlavními důvody jsou: mechanické poškození měkkých tkání a infekční onemocnění. Patologie je často doprovázena krvácením dásní a výskytem otoku. Při absenci včasné léčby se onemocnění může vyvinout do paradentózy a vyvolat úplnou ztrátu zubů. Podle pokročilosti se dá zánět léčit jak s pomocí léků, tak ale i domácími metodami, které budou uvedeny v tomto článku.

Jaké jsou příznaky zánětu dásní?

Mezi příznaky jednoduchého zánětu dásní patří otok a zarudnutí dásní, které mohou začít krvácet při jídle nebo čištění zubů a dásně často zaostávají za zuby. Obecný klinický seznam příznaků vypadá takto:

  • Zvýšená citlivost zubů a dásní
  • Výskyt zubního kazu
  • Zápach z úst
  • Otoky
  • Bolest a pálení při kousání
  • Nekróza měkkých tkání

V tomto případě ani nemusí být pociťována žádná bolest, ale při akutním zánětu již existuje silná bolest. Když se objeví první příznaky zánětu dásní, měli byste okamžitě kontaktovat kvalifikovaného zubaře nebo stomatologa. To je totiž nezbytné k potvrzení diagnózy. 

Zasahuje zánět dásní i zuby?

Zejména zánět dásní postihuje pouze dásně, aniž by ovlivňovala kostní tkáň zubu. U periodontálního onemocnění je obraz opačný: zuby se začínají uvolňovat, zatímco v dásních prakticky nedochází k zánětu. Tento rozdíl však může určit pouze zkušený lékař. Po potvrzení diagnózy je předepsán léčebný režim.

Jak se zánět léčí?

Léčba zánětu dásní se provádí podle jednoho schématu, bez ohledu na příčinu onemocnění. Léčba obvykle probíhá ve dvou fázích: ústní hygiena (provádí ji zubař) a lokální oplachování antiseptickými roztoky. Zánět je možné vyléčit kompletně a dokonce mu pak na celý život preventivně předejít.

Lékař musí být opravdu zkušený. U periodontálního onemocnění mohou být potenciálně odstraněné zuby, ale při správné léčbě zánětu by měly být zuby nedotčeny. Léky se obvykle předepisují pro komplikované nebo pokročilé případy zánětů. Jedná se o antibiotika, antimikrobiální látky nebo ústní roztoky s obsahem chlorhexidinu, které by se měly užívat pouze na doporučení zubního lékaře.

Jaké jsou přírodní/domácí typy léčby?

Nicméně, v rámci domácí léčby existuje také několik způsobů, jak se pohodlně zbavit zánětu:

  • Gely, masti a obklady - Léčivé masti mají antimikrobiální a protizánětlivé účinky. Rychle zmírňují bolest, eliminují krvácení a snižují otoky.
  • Oplachování úst - souvisí spíše s prevencí zánětu dásní, ale k co nejrychlejšímu odstranění tohoto onemocnění lékaři často zahrnují takovou terapii do léčebného komplexu.
  • Vitamíny - Další prostředek, který pomáhá tělu odolávat nemoci. U zánětu dásní jsou obvykle předepsány vitamíny C, P a PP. Nacházejí se v kyselině askorbové, kvercetinu a askorutinu.
  • Přírodní léky - Odvary (tradiční medicína) - Při analýze, jak zacházet se zánětem dásní doma, nelze nechat ujít tradiční medicínu. Jedná se o bylinné a bylinné odvarky, které pomáhají proti zánětu a zvyšují hojení.

Léčivé odvary proti zánětu dásní obsahují například šalvěj; měsíček; heřmánek nebo dubovou kůra. Stačí s teplou vodou několikrát denně vypláchnout a již po několik dnes je viditelné zlepšení. Ještě před použitím těchto přípravků je lepší se poradit se svým lékařem. Některé rostlinné přísady nejsou kombinovány s léky, což může vést k nežádoucím důsledkům.

zuby_ilustracni_foto

Co to je CBG a jak pomáhá zánětu dásní?

Za poslední roky se zvýšila při domácí léčbě různých zánětů (včetně zánětu dásní) volně prodejné přípravky s konopnými extrakty, jako jsou CBD, nebo CBG. Ani jedna z těchto látek není psychoaktivní, narozdíl od z známější látky THC, kterou konopná rostlina obsahuje nejvíce. Podle zahraničního výzkumu z 2018 také oba interagují se stejnými receptory v těle a zdá se, že mají protizánětlivé účinky. 

Zdá se však, že CBG má některé jiné funkce a zdravotní výhody než CBD. CBG působí v boji proti všemožným zánětu, bolesti, nevolnosti a zpomaluje množení rakovinných buněk. A to vše rychleji a účinněji, nebo CBD. Dosavadní výzkum tvrdí, že vnější i vnitřní aplikace CBG nano zmírňuje průběh zánětu a v počátečních fázích, je schopna ho plně vyléčit. Miniaturní částice nano jsou totiž schopné proniknout až do mozku, a poslat lokální signál o rychlejším zahojení.

Finální verdikt

Při zánětu dásní je dobré nečekat dlouho a vždy se poradit se zubním lékařem, který vám pomůže zvážit vhodný typ léčby. Nejčastěji by se při včasné reakci měl zánět má obejít bez jakýchkoliv zákroků a jeho léčba i prevence jsou zvladatelné v domácích podmínkách. 

V rámci přírodních léků nejčastěji pomáhají bylinné odvary, vyplachování úst s rostlinnými roztoky, nebo aplikace protizánětlivého extraktu CBG. I přesto že o CBD existuje málo výzkumu, ale o CBG ho existuje znatelně méně, ale dosud výzkum vypovídá o úspěšné léčbě zánětů. Tato látka je sice málo dostupná, ale právě na cbdczech.com máte tu možnost si vyzkoušet spreje a nano tinktury obsahující CBG samotné, nebo v kombinaci s CBD.

e9488356-bc5e-4aae-9b8e-13a966ef84e6