Jak užívat spirulinu

do textu 1 (1)_6

Spirulina: Co to je?

Spirulina je druh řas, jako jsou mořské řasy, které rostou ve sladkovodním prostředí, jako jsou jezera, řeky a rybníky. Spirulina se nejčastěji prodává jako sytě zelený prášek nebo tableta, jako doplněk stravy. Ale také se používá jako přísada do balených svačinek, zdravých pokrmů, nebo zdravých nápojů "smoothie".

Jak se tedy z řasy stává prášek?

Mikrořasy z kulitvovacích farem jsou ukládány do velkých uzavřených bazénů, z nichž každý obsahuje 150 000 litrů kapaliny a živin pro kultivaci spiruliny, dokud není připravena ke sklizni. Jakmile je spirulina zralá, odčerpá ji z rybníka do sklízecího zařízení, kde se řasy napnou sítami z nerezové oceli. Potom se napnutá pasta na řasy spirulina položí a třikrát promyje pitnou vodou, než se dostane do sušicí nádoby, která ji přemění na práškovou formu.

Jak užívat spirulinu?

Dvě nejběžnější formy komerčně dostupné spiruliny jsou prášek a tablety. Je to také přísada do některých práškových směsí bílkovin. Můžete zamíchat malou lžičku prášku spiruliny do sklenice vody nebo džusu a vypít ji rovnou, nebo ji můžete přidat do smoothie. Varování: I malé množství hluboce pigmentované spiruliny změní barvu vašeho nápoje na tmavě modrozelenou, téměř černou. (Mějte po ruce sklenici vody, abyste předešli situaci s modrozelenými zuby.) Spirulinu můžete také najít v některých nabídkách dezertů v restauracích zdravé výživy - někdy se přidává k dezertům jako jsou čokoládové brownies nebo energetickým kuličkám pro dodání energie, spolu o ořechy, kokosem, máslem a dalšími energetickými engrediencemi.

Někteří lidé považují mírně slanou chuť spiruliny nepříjemnou, ale její intenzivní zemitou chuť může pomoci vyrovnat sladký koktejl nebo džus. Pokud se vydáte cestou smoothie, vyvážte celkovou chuť kombinací prášku spiruliny se sladkým ovocem, jako jsou banány, ananas a mango. Pokud dáváte přednost šťávě, zkuste ji promíchat do přirozeně sladké pomerančové nebo ananasové šťávy. Určitě nechcete jíst lžíci spiruliny samotnou. Pocit se dá přirovnat k jezení mouky...

do textu 2 (1)_5

Výhody pro zdraví

Spirulina se může pochlubit bílkovinami, železem, aminokyselinami a antioxidanty, jako je beta-karoten. Spousta výrobců spiruliny jej bude uvádět na trh jako bohatý zdroj rostlinných bílkovin, i když to může být trochu zavádějící. Ačkoli spirulina obvykle obsahuje kolem 60 procent hmotnostních bílkovin, pravdou je, že byste je měli jíst ve velkém množství, abyste přijali stejné množství bílkovin, které byste dostali, řekněme, ze 100 g hovězího masa. Mnoho pojídačů spiruliny uvádí zvýšenou energii. 

Tipy na nákup
Vzhledem k tomu, že rostoucí prostředí spiruliny může ovlivnit její nutriční kvalitu a chuť, stojí za to udělat malý průzkumo tom, odkud spirulina pochází. To by mohlo být stejně jednoduché jako vyhledávání informací na webu značky. Významná část světové produkce spiruliny pochází z Číny nebo Indieale odborníci tvrdí, že má tendenci mít nižší nutriční hodnotu a potenciální kontaminaci těžkými kovy a bakteriemi. Pokud si nejste jisti, odkud vaše spirulina pochází, spojte se s dodavatelem a zjistěte odkud pochází.

Spirulina od Gana Herbs je jedna z nejkvalitnějších na trhu supplementů v České republice. Původem z Mexika a Afriky, tento produkt obsahuje veškeré potřebné živiny a je kvalitním doplňkem stravy.

Jak uchovávat
Uchovávejte otevřené lahve nebo sáčky prášku spiruliny a tablety nejlépe v ledničce. Spirulina nemá žádné oleje, které by mohly časem žluknout, ale množství živin citlivých na kyslík se sníží, čím déle po otevření sedí. Spotřebujte jej do několika měsíců od otevření.

 s textem (1)_3