Lockdownem k radosti! Nebo vlastně k duševnímu rozkladu?

Dopad na psychiku má corona krize na všechny. Někomu lockdown přinesl klid a zvolnění do hektického života, někomu přinesl obrovský stres. O negativech čteme asi denně, domácí výuka, omezení vídání se s blízkými, chaotická opatření, co se mění ze dne na den. Já bych ale v tomto článku ráda vypíchla, co všechno pozitivního tahle (prozatím?) roční zkušenost mohla přinést.

 

image0_1

 

Čas na rozjetí svého projektu

Všichni máme sny! A většina z nich je dost dobře realizovatelná, jenže není čas, energie a třeba ani motivace. Když sedíte několik měsíců doma, čas, energie a motivace je najednou něco, co poprvé v životě přebývá. Začít vyrábět šperky a zřídit si eshop, zdokonalit se v jazycích a konečně je začít učit, dodělat si ve třiceti řidičák a být ready na road trip, hned co otevřou hranice! Projektem může být i vlastní čtyřnohý mazlíček, se kterým jste dlouho otáleli, protože na jeho výchovu by nebylo dost času. Ačkoliv samozřejmě musíte zvážit, jestli na něj budete mít čas i potom, co se svět vrátí do starých kolejí.

 

image2_1

 

Kdo šetří, má za tři

Bez otevřených hospod, nemožnosti cestovat a sportovat, není ani tolik kde utrácet peníze. Možná že jste zjistili, že vařit si pravidelně doma není špatný nápad a manikúra jde taky nahradit domácí péčí. A že s takovou už si na ten základ hypotéky vlastně našetříte v pohodě! A nebo na zdánlivě nedosažitelnou dovolenou. Ano, nebude to hned, ale o to víc boží bude našetřené peníze později rozvířit!

 

image5

 

Důraz na vlastní zdraví 

Tohle může být trochu paradoxní, ale pokud dlouhodobě řešíte nějaký problém, který byl ale v rámci hektického životního stylu umístěn někde na předposledním místě tří stránkového to-do listu, možná konečně nastal čas ho řešit. Pravidelné cvičení na bolesti zad, bylinky na porouchané trávení, pravidelný režim pro insomniaky, CBD na úzkosti. Čas a klid by na to byl, zbytek už je jen o pevné vůli.

 

image6

 

Poznání svého domova

Každý druhý byl už v USA, každý třetí má prozkoumanou Barcelonu křížem krážem. A co je za kopcem vašeho domu? Většina lidí netuší. Česká republika je protkaná výborně značenými turistickými stezkami, naplánovat si výlet v okruhu svého bydliště znamená 5 minut strávených na mapy.cz. Ano, možná nám chybí výrazné přírodní monumenty, ale i ty naše lesy a kopce jsou moc krásné a pravidelná turistika vám prospěje jak po fyzické, tak psychické stránce.

 

image7

 

Pokora a radost z maličkostí

I když to všechno už stojí opravdu za starou belu, opatření se táhne jak smrad a světlo na konci tunelu možná spíš jen trochu bliká, než že by zářilo, je dobré mít vždycky na mysli, že se máme dobře. Pitná voda nám teče z kohoutků, zdravotnictví na velmi dobré úrovni je zdarma, elektřina funguje, wifi taky a nemusíme se po setmění bát vyjít na ulici. Tohle jsou věci, které vůbec nejsou v některých zemí samozřejmostí. A i když je to těžké, měli bychom se naučit být za to rádi.

 

image4_1