Co je guarana?

Guarana je rostlina liany pocházející z amazonské části Brazílie a Paraguay, a nachází se i v Kolumbii, Peru a Venezuele. Portugalský název rostliny pochází z amazonské „warana“, což znamená „ovoce, které vypadá jako oči lidí“ - skutečně se totiž podobá otevřenému lidskému oku. Díky této vnější podobnosti jsou všechny legendy národů Tupi a Guarani o původu této rostliny logické a vysvětlitelné.

Faktem je, že guarana je vynikajícím stimulantem, protože její plody obsahují více kofeinu než samotná kávová zrna. Stejná látka, která se mimochodem nazývá ne kofein, ale garant, je také ochranou rostliny guarana před různými patogeny.

Kromě garantu, obsahují plody rostliny pryskyřice, vitamíny A, B, E, minerální prvky - vápník, hořčík, draslík, sodík. Je známo, že Guaranina je méně agresivní druh kofeinu, ale účinnější. To je způsobeno tím, že ovoce guarana obsahuje také třísloviny, které mají inhibiční účinek na asimilaci garantinu tělem - jinými slovy, tělo si na guaranu lépe zvyká. Kromě toho nedochází k podráždění sliznic žaludku a střev.

Cena

359360
1359360

Značky

Položek k zobrazení: 1
guarana
359 Kč
78
1 položek celkem